Szkolny Klub Wolontariatu

 

Rok szkolny 2022/2023

pierwsze półrocze

 

Podsumowaliśmy działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu. Uczniowie wraz z opiekunami Panią Ewą Fabieńską oraz Panem Krzysztofem Świątkiem spotkali się z Panem Dyrektorem Tomaszem Niedźwieckim, który gratulował i dziękował za wielkie zaangażowanie i wsparcie potrzebujących.

Zdjęcie grupowe opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z Panem Dyrektorem. Uczniowie stoją na holu z tyłu widać duży obraz patronki szkoły Marii Skłodowskiej-Curie, uczennice trzymają dyplom oraz certyfikat.

 

Na początku grudnia 2022 r. Szkolny Klub Wolontariatu z IV LO przystąpił do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych wolontariuszy, Dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników administracji szkoły, udało nam się pomóc trzem rodzinom. W dniu 10.12.2022 r.  paczki zostały dostarczone do magazynów Szlachetnej Paczki w Olsztynie i Barczewie, skąd następnie trafiły do rodzin w potrzebie.

 

IV LO Z CERTYFIKATEM SZKOŁY PRZYJAZNEJ WOLONTARIATOWI 
Nasi wolontariusze:
Agnieszka Orzoł
Michalina Bartkowiak
Zuzanna Szałkowska
Anna Komisarek
biorą w dniach 2-4.12.2022 r. udział w Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat daje MOC”zorganizowanej przez fundację „Świat na TAK” oraz miasto Białystok pod patronatem Prezydenta Białegostoku. To czas czasu warsztatów, wykładów, a także zacieśniania relacji i zwiedzania miasta.
Nasze liceum zostało wyróżnione w szczególny sposób – Pani Prezes Fundacji, poseł na Sejm Joanna Fabisiak, wręczyła opiekunowi Klubu Wolontariatu „Klub Ośmiu” p.Krzysztofowi Świątkowi certyfikat:
Szkoła Przyjazna Wolontariatowi
Gratulujemy wszystkim członkom klubu wolontariatu IV LO oraz jego opiekunom p. Krzysztofowi Świątkowi i p. Ewie Fabieńskiej.

 

Zima nas nie powstrzyma!

Nawet jak mróz i śnieg za oknem – nasi wolontariusze nie odpoczywają! W piątek 25.11. byliśmy na cmentarzu w Dywitach – pielęgnujemy pamięć o tych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły, którzy odeszli – zbyt szybko i zbyt wcześnie…

 

 

 

„Coraz bliżej święta…”
Środa (16 XI) była pracowitym dniem dla wolontariuszy naszej szkoły – rano zebraliśmy się aby omówić najbliższe działania – włączamy się po raz kolejny w Szlachetną Paczkę
oraz planujemy kiermasz ciast połączony ze zbiórką artykułów na rzecz schroniska dla zwierząt.
Po południu natomiast odwiedziliśmy parafię ewangelicko – augsburską, dokąd przynieśliśmy przygotowane przez nas paczki dla dzieci do akcji „Prezent pod choinkę”.
Prezenty trafią do dzieci w Bułgarii, Rumunii, Ukrainie i Białorusi.
Tę akcję przygotowaliśmy wspólnie z Klubem Wolontariatu z ZSZ im. Staszica w Ostródzie.

  

 

„Szkoła pamięta”

Pamiętamy…
W październikui listopadzie nasi wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu 'Klub Ośmiu’ odwiedzają olsztyńskie cmentarze i zapalając symboliczną lampkę dają dowód, że społeczność naszej szkoły pamięta o tych, którzy odeszli, a byli związani z #IVLO.
Jako pierwszy obraliśmy cmentarz na ul. Poprzecznej, w listopadzie udamy się też do Dywit .

 

 

Warsztaty w Godkach

Na dobry początek roku szkolnego nasi wolontariusze pod opieką Pana Krzysztofa Świątka ponownie wybrali się na warsztaty, które odbyły się 5 października w ośrodku agroturystycznym w Godkach. Od rana dzień przepełniony był przygodami, zajęciami, dobrą energią oraz uśmiechem naszych wolontariuszy. Wszyscy wrócili radośni po warsztatach z komunikacji oraz najedzeni własnoręcznie robionymi pierogami.

autorki: Anna Komisarek, Zuzanna Szałkowska

                                   

Rok szkolny 2021/2022
Pierwsze półrocze

W IV LO Szkolny Klub Wolontariatu od początku roku szkolnego 2021/2022 nie zwalniał tempa: we wrześniu rozpoczęła się zbiórka nakrętek w akcji „Nakrętki dla Hospicjum” – nakrętki można przynosić cały czas. W październiku wolontariusze brali udział zarówno w akcji „BohaterON”, by uczcić pamięć powstańców, jak i „Szkoła Pamięta” (zapalenie zniczy na grobach nauczycieli, którzy odeszli). Następnie rozpoczęliśmy akcję „Kredki dla Afryki” (która wciąż trwa – można się dołączyć :).
Co miesiąc mieliśmy także spotkania klubu lub warsztaty.

Zima w tym roku miała szczególne znaczenie dla naszych wolontariuszy – w grudniu po raz kolejny zorganizowaliśmy bardzo dobrze wszystkim znaną „Szlachetną Paczkę”, w ramach projektu „Zwolnieni z teorii” nasi wolontariusze rozdali 1000 świątecznych kartek seniorom i pensjonariuszom DPS  – kartki wykonały dzieci i młodzież z Olsztyna i innych miejsc Polski. dodatkowo miał miejsce wyjazd wolontariuszy do Warszawy na ogólnopolską konferencję „Realna przemoc w fikcyjnym świecie internetu” organizowaną przez Fundację „Świat na TAK”. Zwiedzaliśmy także wystawę poświęconą Marii Skłodowskiej – Curie w Centrum Kultury Koreańskiej oraz byliśmy w muzeum noblistki.

W styczniu wolontariusze brali udział w akcji internetowej „Serenadowy kącik zabaw” – głosowanie na kąciki zabaw dla Szpitala dziecięcego w Olsztynie. Uczestniczyli też w finałowej akcji „klucze dla hospicjum” oraz w WOŚP.

Drugi semestr przed nami!

Autor: Nina Xu

Szlachetna Paczka

 

Ogólnopolska konferencja dla wolontariuszy

 

#Szkoła Pamięta

Drugie półrocze

W drugim semestrze 2021/2022 też wiele się działo – jeszcze w styczniu nasze wolontariuszki czynnie wspierały WOŚP, zaś w marcu odwiedziliśmy grób naszego nauczyciela – ś.p. Henryka Falkowskiego oraz  zakończyliśmy akcję Góra Grosza, której koordynatorką była p. Agnieszka Szatkowska. Nasza wolontariuszka – Julia Brdys okazała się najlepszą w Olsztynie i wzięła udział w ogólnopolskich eliminacjach Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych.

Rozpoczęliśmy też cykl warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, w których wspólnie uczyliśmy młodych wolontariuszy zasad właściwej komunikacji, współpracy w grupie oraz rozmawialiśmy z nimi o ich celach życiowych – pod swój dach przyjęły nas SP 22, SP 6, SP 5 oraz SP w Rusi – z większością spotkamy się w przyszłym roku – jeśli chcecie dołączyć do tego projektu – zapraszamy!

Największym wydarzeniem wiosennym były warsztaty dla naszych wolontariuszy, na które pojechaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego koło Jonkowa. Cały dzień wypełniony zajęciami, rozmowami, spacerami po terenie gospodarstwa i po lesie – i nawet wszyscy zdążyli rano na pociąg:)!

Na zakończenie semestru delegacja pojechała do Warszawy na uroczystą Galę Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych organizowaną przez Fundację Świat Na TAK. Zakończyliśmy również akcję Kredki dla Afryki oraz Zbiórka dla hospicjum.

Od września działamy dalej – zapraszamy!