Spotkania z trenerem businessu

13 i 17 kwietnia 2018 roku odbyły się w naszej szkole spotkania z trenerem businessu, specjalistą rekrutacji i doradcą zawodowym Panem Michałem Janem Bagińskim. Motywem przewodnim tych spotkań było:
– skupienie się na teraźniejszości i przyszłości w kontekście wybieranego zawodu (zawody wymierające oraz zawody przyszłości),
– kreowanie własnego wizerunku w Internecie,
– tworzenie dokumentów aplikacyjnych (CV, listu motywacyjnego),
– przebieg rozmowy kwalifikacyjnej.
Michał Jan Bagiński to absolwent IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, do czego nawiązał prezentując zdjęcie swojej klasy i opisując pokrótce losy swych kolegów. We właściwej części wystąpienia zaprezentował podział cywilizacji ze względu na strukturę zawodową – rolniczą, przemysłową i usługową. Podkreślił, że to właśnie usługi są sektorem przyszłości, a ich paliwem napędowym są wiedza, inteligencja i informacje. Ci, którzy sprostają wymaganiom przyszłości będą innowacyjni.
W kolejnej części prezentacji prelegent zapoznał nas z definicją zawodu, następnie wspólnie zastanawialiśmy się jakie zawody już zniknęły, jakie znikną, jakie istnieją od niedawna lub pojawią się w niedalekiej przyszłości. Wiele emocji wzbudziły w uczestnikach spotkania takie zawody jak trener ciekawości, memowy agent czy manager cyfrowej śmierci.
W części poświęconej przyszłym pracownikom Pan Bagiński mówił wiele na temat kreowania własnego wizerunku w mediach społecznościowych, wykorzystywania ich zasięgu do szukania pracy
i prezentowania siebie. Zwrócił uwagę na treści jakich nie można zamieszczać w sieci po to, aby nie zaszkodzić własnej marce. Kluczowa w tej części była analiza kompetencji, ich podział na twarde
i miękkie, podkreślenie wagi i znaczenia zwłaszcza tych drugich.
Zwieńczeniem spotkania było przybliżenie sylwetki Billa Gatesa jako człowieka sukcesu oraz jego przesłania do młodych. Prezentacja Pana Bagińskiego dała nam możliwość refleksji nad przyszłością i zainspirowała do pracy nad samorozwojem.