Dzień patrona

7 listopada 2017 r. IVLiceum Ogólnokształcące w Olsztynie hucznie obchodziło 150 rocznicę urodzin swojej patronki – Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji uczniowie przez cały dzień mogli korzystać z przeróżnych atrakcji przygotowanych przez szkołę.

Gwoździem programu był spektakl przygotowany przez uczniów należących do szkolnego koła teatralnego. Młodzi artyści mieli niepowtarzalną okazję ćwiczyć pod okiem znanej aktorki Ireny Telesz-Burczyk, która zajęła się reżyserią sztuki. Przedstawienie adaptowane przez Ałłę Zalewską w oparciu o scenariusz Cezarego Ilczyny opowiada historię wybitnej pary naukowców Marii i Piotra Curie od momentu, kiedy połączyły ich wspólna praca oraz uczucie aż do przełomowego odkrycia radu.

W sztuce wystąpili: Katarzyna Obidzińska, Marta Orlik, Weronika Ciągło, Łukasz Bondaruk, Piotr Krasowski, Adam Burczyk, Mateusz Porębiak, Jakub Szwed i Krzysztof Plewik.

Aktorom towarzyszył szkolny zespół, ubarwiający opowieść muzyką na żywo, w składzie: Patrycja Smolińska, Julia Jakubowska i Piotr Kasprzycki.

Scenografię opracowała Agnieszka Szatkowska wraz z młodzieżą z klas gimnazjalnych a nad nagłośnieniem czuwał Jarosław Skrzypczyński.

Zainteresowanie spektaklem było tak duże, że odbyły się jego trzy odsłony w ciągu jednego dnia.