Un jour jirai à Paris

Un jour jirai à Paris – pewnego dnia pojadę do Paryża: zapowiedź zawarta w tytule tak niegdyś popularnej książki do nauki języka francuskiego ziściła się w dniach 28 lutego – 4 marca 2017r. Grupa młodzieży IV Liceum i Gimnazjum nr 4 spędziła pięć wspaniałych dni w stolicy kraju nad Sekwaną. Paryż zachwycił nas architekturą, zabytkami, a przede wszystkim czymś, czego nie da ująć się w słowach ani uchwycić w fotografiach – niepowtarzalnym, magicznym klimatem.
Kolekcja Louvru i Musée dOrsay zapierała dech w piersi i kilka godzin spędzonych w tych przybytkach sztuki i historii wydawało się być niewystarczające. Być przed Katedrą Notre-Dame to świadomość tysiąca lat patrzących na nas, a widok rozety to dreszcz jakiego nie czuje się oglądając ilustracje w książkach.
Jako że  motywem przewodnim naszej wycieczki były ślady Wielkiej Polskiej Emigracji, zwiedziliśmy Muzeum Adama Mickiewicza z salonem Fryderyka Chopina, miejsce pracy naszej Patronki Marii Skłodowskiej-Curie w Instytucie Radowym, cmentarz Père Lachaise, gdzie spoczywa Fryderyk Chopin, generał Walery Wróblewski, Maria Walewska, Hôtel Lambert  (siedzibę obozu politycznego Wielkiej Emigracji), Panteon, gdzie obok wielkich pisarzy, takich jak Victor Hugo czy Emil Zola, spoczywa Maria Skłodowska-Curie z mężem Piotrem. Lista zabytków jest długa, nie sposób jej przytoczyć w tak krótkim tekście, ale wierzcie nam – codzienne dwunastogodzinne przemierzanie paryskich bruków wypełnione były atrakcjami  równie przyjemnymi co ważnymi, jak wizyta w muzeum Perfum Fragonard czy wjazd na wieżę Eiffela.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć – może choć w drobnej cząstce udało się w nich oddać atmosferę, jaka towarzyszyła wyjazdowi, za co serdecznie dziękujemy naszym Paniom od francuskiego, Anicie Król i Justynie Kuczerce-Moszczyńskiej oraz cudownemu Panu Januszowi, pilotowi wycieczki.

Może Ci się również spodoba

Skip to content