Wycieczka

Współpraca Olsztyna z Offenburgiem rozwija się już od wielu lat, w ramach której polscy uczniowie biorą udział w wymianach szkolnych. W ubiegłym roku uczniowie naszej szkoły również uczestniczyli w niespełna tygodniowej wymianie z tym miastem. Jednak dla wielu było to zdecydowanie za krótko. Dlatego w lipcu tego roku dzięki uprzejmości i zaangażowaniu naszych nauczycieli i strony niemieckiej oraz naszych rodziców udało nam się zorganizować wyjazd trwający prawie trzy tygodnie.

Trzy uczennice IV LO w Olsztynie Monika Smolec, Magdalena Żywólko, Karolina Jadanowska oraz Piotr Milewski z I LO w Olsztynku spędzili te trzy niezapomniane tygodnie w Badenii-Wirtembergii.

Uczniowie mieszkali w niemieckich rodzinach w różnych częściach Offenburga. Niemcy zrobili wszystko, co w ich mocy, by nasi uczniowie czuli się u nich jak u siebie w domu. Panowała bardzo ciepła i sympatyczna atmosfera. Zostały nawiązane nowe znajomości. W czasie pobytu uczniowie z Polski chodzili do szkoły i uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych. Była to świetna okazja do poszerzenia znajomości językowych poprzez kontakt z żywym językiem. Lekcje tj. fizyka czy chemia w języku niemieckim były niezwykle ciekawym doświadczeniem.

Po szkole rodziny organizowały uczniom czas w bardzo interesujący i kreatywny sposób. Nasi przyjaciele z Offenburga starali się pokazać najciekawsze miejsca w okolicy m.in.: przepiękny i malowniczy Schwarzwald, Titisee, Freiburg, Gengenbach czy Haslach, a nawet bardziej odległe miejscowości: szwajcarska Lucerna czy Ulm. Bardzo miłą niespodzianką była wycieczka do pełnego rozmaitych atrakcji parku rozrywki Europa Park. Pobyt u naszych zachodnich sąsiadów był znakomitą okazją do poznania różniącej się pod wieloma względami od polskiej kultury niemieckiej. Niemcy są niewątpliwie prawdziwym przykładem, że co kraj, to obyczaj.  Z pewnością dodatkowym utrudnieniem był tamtejszy dialekt tzw. badisch. Nie obyło się bez językowych wpadek i małych nieporozumień z tego powodu, którym towarzyszył uśmiech na twarzy. Nie mniej jednak było to kolejne wyzwanie i niezmiernie ciekawe przeżycie. Czas upłynął bardzo szybko, jednak wspomnienia związane z Offenburgiem pozostaną na długie lata…